Jeszcze kilkadziesiąt lat wstecz sytuacja na rynku pracy wyglądała w taki sposób, iż przeważane umowy na etat i to w należących do państwa firmach. Dopiero na początku lat dziewięćdziesiątych przeprowadzona została prywatyzacja wielu spółek i zaczęły na szerszą skalę powstawać firmy prywatne. Otwarcie się w stronę zachodu spowodowało, iż na rodzimy rynek coraz chętniej zaczęły wkraczać również korporacje międzynarodowe oferujące nowoczesne możliwości podjęcia pracy. Zrewolucjonizowało to podejście do zatrudnienia. Praca w oparciu o etat pomału zaczyna być mniej popularna niż prowadzenie własnej firmy albo podejmowanie zleceń jako wolny strzelec. Jakie płyną korzyści z tego, iż ktoś jest samo zatrudniony?
Własna działalność gospodarcza – sam sobie sterem, żeglarzem, okrętem
Prowadzenie własnej firmy ma zarazem swoje zalety jak i wady. Jeżeli chodzi o jasne strony medalu, to przede wszystkim wymienić należy wolność i swobodę w podejmowaniu decyzji o czasie pracy i o tym w jakich porach warto pojechać na urlop wypoczynkowy. Nie trzeba się każdorazowo prosić szefa o akceptację pomysłu. Jeśli mowa o sprawach nieco bardziej uciążliwych, to należy wymienić konieczność terminowego opłacania podatków, jakie trzeba opłacać niezależnie od tego, czy w danym okresie rozliczeniowym działalność gospodarcza wykazała zysk czy stratę. Bardzo ważne jest więc takie rozporządzanie budżetem firmy, aby w każdym momencie mieć chociaż nieduży zapas gotówki. Wolność jaką daje posiadanie swojej firmy da się definiować także przez pryzmat nieograniczonych możliwości rozwoju. W przypadku działalności jednoosobowej, to w ogromnej mierze od zaangażowania i zdolności jej właściciela zależy rozwój przedsięwzięcia. Zazwyczaj bywa tak, że im większe jest zaangażowanie właściciela i jego starania, tym lepsze rezultaty może odnieść. Niestety powiązane jest to także często z poświęcaniem pracy więcej niż standardowe osiem godzin w ciągu dnia. Warto zadbać nie jedynie o bieżącą działalność ale także o kwestie rozliczeń księgowych czy wizyty w urzędach. Wolność powiązana jest w tym przypadku z większymi obowiązkami.
Dla kogo jest dobre bycie freelancerem
Dobrze jest sobie zdawać sprawę z tego, iż nie każda osoba ma odpowiednie predyspozycje do tego aby na własną rękę prowadzić działalność gospodarczą. Jako wolny strzelec pracować mogą persony bardzo przedsiębiorcze, które zdają sobie sprawę z tego czego chcą i z dużą konsekwencją dążą do realizacji obranych celów. Jeżeli ktoś z natury jest nieterminowy, stale się spóźnia czy żyje w permanentnym braku zorganizowania to raczej nie odniesie w tym zakresie powodzenia. Wolny strzelec musi mieć wrodzoną chęć rozwoju i dążenia do perfekcji. takie cechy z pewnością przyniosą mu wiele korzyści zawodowych i spowodują, iż klienci będą rekomendować jego usługi pomiędzy sobą.
Dziedziny w jakich spełni się freelancer
Samo zatrudniony może działać w naprawdę licznych obszarach. Coraz więcej spółek preferuje współpracę w modelu biznesowym. Zamiast tworzyć kolejny etat, wolę one podejmować współpracę z inną firmą jako podwykonawcą. Dotyczy to zarówno branż artystycznych – jak na przykład fotografia czy też stricte technicznych. Często freelancerami zostają informatycy. Nie ma żadnej wątpliwości, iż wybierając pracę na własny rachunek dobrze jest zdobyć wcześniej doświadczenie w zawodzie. Zaprocentuje to znacznie w kolejnych latach zdecydowanie ułatwiając zarządzanie działalnością gospodarczą w wielu płaszczyznach. Doświadczenie zawodowe można uzyskać na przykład podczas praktyk zawodowych lub stażu odbywanego po zakończeniu studiów.