3 lip Brak komentarzy admin Firmy , , ,

W ofertach banków i firm zajmujących się usługami bankowymi, znajdziemy często reklamy kredytów celowych. Co to za rodzaj usługi i kto może wziąć taki kredyt? Warto znać odpowiedzi na takie pytania, bo może się okazać, że dzięki nim uda się nam sporo zaoszczędzić na zaciągniętym kredycie.

Czym jest kredyt celowy?

Zgodnie z nomenklaturą bankową, kredyt celowy to taki kredyt, który jest zaciągany w banku na pokrycie jakichś konkretnych, wskazanych we wniosku zobowiązań. Specyficzną formą kredytu celowego jest zatem kredyt mieszkaniowy. Zazwyczaj jednak, gdy mowa o kredycie celowym, bank składający nam ofertę ma na myśli rodzaj kredytu konsolidacyjnego. Chodzi o to, że bank proponuje nam, że za pożyczone pieniądze możemy spłacić jakieś inne swoje zobowiązania finansowe. W tym przypadku celem jest właśnie ta spłata.Dlaczego jednak mielibyśmy brać kredyt celowy, by spłacić istniejące już zadłużenie? Przede wszystkim dlatego, że się nam to opłaca. Warunki, które bank oferuje nam w przypadku przyznania kredytu celowego są często o wiele bardziej interesujące, niż w przypadku zwykłych kredytów gotówkowych. Możliwy jest dłuższy okres spłaty i niższe oprocentowanie, niż przy standardowej ofercie. Taki rodzaj kredytu nie jest jednak dostępny dla każdego.

Dla kogo kredyt celowy?

Aby otrzymać taki kredyt nie wystarczy wykazać, że mamy jakieś zobowiązania i chcielibyśmy je kredytować. Dla banku lub innej instytucji finansowej, która miałaby nam przedstawić ofertę takiego kredytu, ważne jest przede wszystkim to, czy jesteśmy wiarygodnym klientem. Aby to zbadać, trzeba dokładnie prześwietlić nasze finanse. Oznacza to, że konieczne może być np. przedstawienie ostatniego złożonego PIT-u. Pokaże on jaka jest wysokość naszych rocznych dochodów, co z kolei pomoże bankierom podjąć decyzję o przyznaniu lub nie przyznaniu nam kredytu celowego.Najprostszym sposobem na sprawdzenie dochodów, jest właśnie kontrola deklaracji podatkowej. Każda osoba pracująca, która płaci podatki, ma szansę na otrzymanie takiego kredytu.

Czy warto konsolidować?

Zebranie w jednym kredycie różnych zobowiązań to ciekawa propozycja. Dzięki niej można spać spokojnie, nie martwiąc się o to, że ma się co kilka dni musimy pamiętać o spłacie jakiejś raty. Po konsolidacji kredytów. otrzymamy jeden termin w miesiącu i to o nim będziemy musieli pamiętać. Mniejsze mogą być również same raty kredytu.Ten rodzaj kredytu celowego wydaje się szczególnie istotny w przypadku ludzi, którzy dbają o własne finanse. Nagromadzenie licznych drobnych kredytów, może być uciążliwe, ponieważ łatwo przypadkowo przegapić jakąś ratę, co z kolei prowadzi do konieczności zapłacenia odsetek. Dlatego własnie wykorzystanie kredytu celowego wydaje się bardzo dobrym pomysłem. Dzięki niemu łatwiej zapanować nad bieżącymi sprawami finansowymi.

Podobnie jak w przypadku innych umów bankowych, powinno się dokładnie przeczytać treść sporządzonej dla Klienta umowy. Ważne są wszelkie sprawy, zwłaszcza te, które dotyczą bezpośrednio terminów spłat i długości kredytowania.