Rynek gospodarczy w naszym kraju zmienił się na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat nie do poznania. Rozmawiając z pokoleniem w starszym wieku da się przekonać o tym, że wiele z tych osób pracowało przez niemal całe życie w jednym miejscu. Z tego bierze się wiele nieporozumień i konfliktów pomiędzy dziećmi a rodzicami. Rodzice nie potrafią zrozumieć decyzji swoich pociech które nawet co kilka miesięcy potrafią zmieniać miejsce pracy. Nie mogą oni pojąć tego, iż w obecnych czasach rybek pracy jest niezmiernie dynamiczny, że ludzie którzy pragną odnieść sukces muszą nieustannie podnosić swoje kwalifikacje i szukać alternatywnych dróg które prowadzą na sam szczyt kariery zawodowej.

Etat – możliwość stabilnego zatrudnienia
Najbardziej rozpowszechnionym rodzajem zatrudnienia jest praca na etat. Ma ona wiele korzyści. Można wśród nich wymienić między innymi normowany czas pracy, prawo do zwolnień lekarskich czy też płatnych urlopów wypoczynkowych. Jednak niezmiernie często w przypadku zatrudnienia tego rodzaju osiągane wyniki finansowe pozostawiają wiele do życzenia. Może i pewna stabilność pozwala na komfort psychiczny, jednak dla osób z żyłką do biznesu i z wewnętrzną potrzebą zdobycia sukcesu nie będzie to droga godna polecenia. Na szczęście elastyczność rynku pracy zapewnia takim ludziom możliwość rozwoju na wielu płaszczyznach.

Praca wykonywana zdalnie
Największe korporacje, zwłaszcza te w których sporą część stanowi kapitał zagraniczny, coraz częściej odchodzą od tradycyjnych form zatrudnienia. Dotyczy to zwłaszcza branży innowacyjnych, w których nie jest niezbędne wykonywanie pracy w siedzibie przedsiębiorstwa. Sporą część obowiązków da się bowiem wykonywać przy pomocy komputera i internetu. Praca wykonywana zdalnie jest wybitnie popularna w takich zawodach jak między innymi informatycy, graficy komputerowi jak również dziennikarze. Jest to rewelacyjny pomysł na zarobek dla osób które z pewnych powodów mają ograniczenia w znalezieniu zatrudnienia – na przykład dla osób niepełnosprawnych z ograniczoną możliwością przemieszczania się a także dla świeżo upieczonych matek, dla których priorytetem jest to, aby jak najwięcej czasu przebywać ze swoimi maluchami. Praca wykonywana zdalnie ma wiele korzyści. Przede wszystkim można ją wykonywać z dowolnego miejsca – może to być zacisze własnego pokoju jak również pokój hotelowy podczas urlopu.

Własna firma – jakie korzyści otrzymuje samozatrudniony?
Osoby, które z takich czy innych względów są zmęczone pracą na etat powinny przemyśleć kwestię otworzenia własnego przedsiębiorstwa. Każdy kto jest samozatrudniony, przeważnie więcej na tym zyska niż straci. Prawdopodobieństwo sukcesu uzależnione jest oczywiście od własnej przedsiębiorczości. Co można zyskać przechodząc na własny rachunek? Jak pokazuje doświadczenie wielu osób, które zdecydowały się na ten krok, jedną z podstawowych korzyści są wyższe zarobki. Zyskuje się również niezależność, jednak z nią związana jest również duża odpowiedzialność. Pracując we własnej firmie samemu decyduje się o tym, ile czasu poświęca się na pracę, a kiedy warto jest odpocząć. Jak widać, rynek pracy jest na tyle elastyczny, że każdy z pewnością znajdzie na nim miejsce. Zarówno osoby, które szukają stabilności i chcą znaleźć pracę na etat, a także ludzie z pomysłem na własny biznes, dla których najlepsze będzie samozatrudnienie. Czasami potrzeba czasu aby znaleźć najlepszą dla siebie ścieżkę kariery.